loader
Foto

Nadine Vlădescu: „Înotul rămâne sportul meu preferat – şi de practicat, şi de văzut”

VEDETE  TVR1 

În această vară, Jocurile Olimpice au adus sportul de elită şi eroii lui alături de inima ta!... Te-am provocat să intri în arena celei mai mari competiții! Să vezi, trăieşti, străluceşti lângă campioni, la Televiziunea Română - official broadcaster al Jocurilor Olimpice Paris 2024. | VIDEO

 

Am trăit o vară fierbinte, cu zile lungi şi însorite, dar pentru sportivii din întreaga lume a fost şi vara celei mai mari competiţii. Din 26 iulie, la Televiziunea Română am urmărit transmisiunile de la Jocurile Olimpice Paris 2024. Am fost alături de românii care ne-au reprezentat la Paris 2024, dar şi alături de marii sportivi ai lumii, în perioada 26 iulie – 11 august, în direct la TVR.

I-am provocat pe prezentatorii emisiunilor TVR să ne vorbească despre sport şi succesele sportivilor care i-au făcut să le bată inima cu putere, ce îi motivează să facă sport şi ce campioni de la noi sau din lume sunt favoriţii lor.

Nadine Vlădescu, „Fata cu cartea” a Televiziunii Române şi una dintre prezentatoarele programului „Weekend matinal” de la TVR 1, ne-a vorbit cu emoţie despre sport şi sportivi, despre marii noştri campioni şi despre însemnătatea sportului în viaţa lui şi a noastră, a tuturor.

Ce momente din sport au emoţionat-o mai mult? „Cupa Mondială la fotbal, fără doar şi poate! Ţin cu Argentina de mică – nu spun de când. Am plâns de două ori, la două finale mondiale, când Argentina a pierdut... eram foarte îndrăgostită când eram mică de Claudio Caniggia, care era atacantul Argentinei pe vremea când mai juca Maradona, şi m-a durut foarte tare că Argentina nu reuşea să câştige, îi mai trebuia foarte puţin. Erau întotdeauna băieţii mei care pierdeau din ceva. Fiind artişti şi fiind axaţi mai mult pe imaginaţie şi pe improvizaţie, nu munceau suficient. Până la Messi. Am fost extrem de fericită în 2022, când au reuşit, în sfârşit, să câştige. Am plâns de bucurie şi pot să spun un lucru pe care l-am mai spus, dar îmi place foarte mult să-l repet, că am urmărit finala Cupei Mondiale împreună cu psihiatrul şi scriitorul Ion Vianu, care locuieşte în Elveţia – mare fan al Argentinei el însuşi – şi ne tot îmbărbătam reciproc – mai mult el pe mine, pentru că, la un moment dat, eu îmi pierdusem speranţa. Am murit şi am înviat de două ori la golurile echipei adverse şi Ion Vianu îmi scria: Nu, nu, stai liniştită, că or să câştige băieţii noştri! Am fost foarte fericită, după foarte mulţi ani, când Argentina a câştigat Campionatul Mondial de fotbal”, povesteşte Nadine.

Cartea nu e singura pasiune a Nadinei. Prezentatoarea nu este deloc străină de domeniul sportului, pe care îl practică de când se ştie. „Fac înot de mică – de foarte mică, de la 2 ani şi jumătate – şi înotul rămâne sportul meu preferat – şi de practicat, şi de văzut. Îmi plac foarte mult campionatele mondiale de înot, mi se pare o atmosferă extraordinară şi este contactul cu apa... apa fiind mediul meu preferat, aş sta în apă tot timpul”. Iar înotul nu este singurul sport cu care s-a familiarizat. „ Încă un sport pe care l-am practicat în şcoala generală şi-n liceu a fost handbalul, care mi-a plăcut foarte, foarte mult, eram un pivot foarte bun, pentru că eram iute şi mică şi mă descurcam printre liniile adverse. Am făcut tot felul de sporturi de sală, până şi arte marţiale, până când am avut un mic accident de maşină – m-a lovit cineva în spate şi n-am mai putut să fac sporturi de contact sau cu sărituri. Mergeam la sală mult timp, acum mai mulţi ani. Încerc să revin la acest obicei, nu am suficient timp, deşi e o disciplină extraordinară să faci un sport, să-l practici chiar zilnic. În rest, dansez, oricând pot. Am făcut tot felul de dansuri, de la tango la step. Şi merg foarte mult pe jos, iar ăsta este un sport şi pentru minte, pentru că nimic nu te linişteşte mai mult decât să te plimbi şi să te gândeşti, se ordonează toate lucrurile. Asta, ori concusul prin oraş, noaptea, cu maşina”, completează ea.

Cunoscând eforturile pe care le implică o viaţă dedicată sportului, Nadine are toată admiraţia pentru cei care fac performanţă în acest domeniu. „Am spus de Luminiţa Huţupan şi de Ana Maria Brânză – toţi sportivii români îmi sunt dragi, pentru că ştiu ce înseamnă să munceşti cu corpul tău şi e o disciplină foarte importantă. Şi să faci un sport de performanţă, mai ales într-o ţară care nu şi-a valorizat mereu sportivii şi care nu le-a oferit mereu resursele, înseamnă mare lucru. Şi nu pot să nu-l pomenesc şi pe Ivan Patzaichin, despre care am făcut mai multe materiale şi ştiu că toată lumea îl adoră şi vorbeşte despre el, dar rămâne unul dintre cei mai importanţi sportivi – şi pentru conduita lui morală, şi pentru coloana vertebrală pe care a avut-o întotdeauna”, subliniază ea.

„E vital ca sportul să fie în centrul atenţiei unei societăţi”, mai spune Nadine Vlădescu, „pentru că mintea şi corpul nu sunt disociate, nu suntem doar corpul nostru, nu suntem doar mintea noastră. Una fără celălalt şi invers nu pot exista armonios. Mens sana in corpore sano, evident, dar dincolo de asta, cei care fac sport ştiu foarte bine ce putere le dă lucrul ăsta, câtă disciplină îţi construieşte o activitate sportivă şi, mai ales, dacă practici sportul de copil, te dezvolţi altfel – şi ca structură interioară, şi ca fizic. Şi asta se vede. Se vede în felul în care mergi, se vede în felul în care stai, în încrederea pe care o ai în tine, care trece mereu prin corp. Dacă eu aş fi fost o blondă de 1,80, aş fi avut o altă percepţie asupra vieţii, ori dacă aş fi fost bărbat. Corpul e foarte important şi e important să ne gândim mereu la el şi la cum îl putem ajuta prin sport. Îndemnul meu ar fi să faceţi orice sport, să încercaţi mai multe sporturi, să vedeţi ce vă place şi să nu vă gândiţi la sport ca la o corvoadă. E un antrenament foarte puternic şi al minţii, acela de a te trezi în fiecare dimineaţă, poate chiar foarte devreme, şi de a te duce la bazin, la sală, pe stadion, în parc, să alergi – şi, până la urmă, lucrul acesta îţi dă din ce în ce mai multă încredere în tine”, ne sfătuieşte prezentatoarea TVR.

(w882)

Televiziunea Română a transmis Jocurile Olimpice de la Paris – cel mai grandios eveniment sportiv la nivel mondial, pe TVR SPORT, TVR 1, TVR 2 şi TVR Moldova. Pe posturile TVR, telespectatorii au urmărit emisiuni dedicate: legendele, prezentul şi viitorul olimpismului românesc s-au întâlnit în seriile „Învingătorii”, „Eroii” și „Speranțe”. Vlad Arhire şi Costin Deşliu au moderat la TVR 1 emisiunea „Vis la Paris”, la care au participat foşti şi actuali sportivi care ne-au reprezentat la JO şi antrenori ai acestora. Iar partenerii de dialog ai Irinei Păcurariu ne-au demonstrat cât de departe se poate ajunge prin „Forţa unui vis”.

Adriana Irimescu

ADRIANA IRIMESCU

Actriţă, moderatoare şi realizatoare de emisiuni radio şi TV,...

Albertina Ionescu

ALBERTINA IONESCU

E realizator şi gazdă a emisiunii „Sâmbăta cu Albertina”, difuzată...

Alina Stancu

ALINA STANCU

Absolventă a Faculăţii de Jurnalism şi Ştiinţele Comunicării, ca...

Anca Mazilu

ANCA MAZILU

Cu o experienţă de peste 20 ani în televiziune, Anca Mazilu a...

Andra Soceanu

ANDRA SOCEANU

Prezentatoare a Telejurnalului de prânz (ora 14.00) de la TVR 1 şi...

Andrei - Victor Dochia

ANDREI - VICTOR DOCHIA

Născut în 12 octombrie 1978, în localitatea prahoveană Câmpina,...

Andrei Bărbulescu

ANDREI BĂRBULESCU

Andrei Bărbulescu s-a născut în 30 noiembrie 1974, la Bucureşti. A...

Bogdan Muzgoci

BOGDAN MUZGOCI

Bogdan Muzgoci s-a alăturat echipei TVR în 2022. La început,...

Bogdan Şerban Iancu

BOGDAN ŞERBAN IANCU

În trei decenii de carieră a făcut anchete sociale, emisiuni auto...

Bogdan Stănescu

BOGDAN STĂNESCU

Cu o vastă experiență în televiziune, Bogdan Stănescu nu a refuzat...

Boris Velimirovici

BORIS VELIMIROVICI

Născut în 1976, la Pojejena (Caraş-Severin), Boris Velimirovici...

Cătălin Ştefănescu

CĂTĂLIN ŞTEFĂNESCU

„Salutare, salutare la toată lumea!” Aşa ne întâmpină Cătălin...

Claudiu Lucaci

CLAUDIU LUCACI

Jurnalist din 1990, Claudiu Lucaci s-a alăturat echipei Ştirilor...

Cosmin Băleanu

COSMIN BĂLEANU

„Sunt un om absolut normal, pasionat de sport și televiziune. Am...

Costin Deşliu

COSTIN DEŞLIU

Într-o lume în care sportul înseamnă nu doar competiție, ci și...

Cristian Mîndru

CRISTIAN MÎNDRU

A absolvit Facultatea de Jurnalism, urmărindu-şi visul pe care l-a...

Cristian Petru

CRISTIAN PETRU

Cristian Petru prezintă „INFO Plus” şi ediţii speciale la TVR INFO...

Cristian Tabără

CRISTIAN TABĂRĂ

Cristian Tabără s-a născut la Oradea pe 30 noiembrie 1967. A...

Cristina Soare

CRISTINA SOARE

Cristina Soare e jurnalista care ne aduce nu doar informații despre...

Cristina Şoloc

CRISTINA ŞOLOC

După cum afirmă, nu ea a ales televiziunea, ci aceasta a ales-o pe...

Dana Constantinescu

DANA CONSTANTINESCU

S-a născut pe 3 decembrie 1962 în Bucureşti şi lucrează în TVR de...

Dana Iancu

DANA IANCU

Prezență caldă și energică, Dana Iancu reuşeşte să îmbine munca în...

Daniela Zeca-Buzura

DANIELA ZECA-BUZURA

Prozatoare, eseistă, critic literar și realizatoare de emisiuni...

Dorina Florea

DORINA FLOREA

Fie că s-a aflat la pupitrul „Telejurnalului” de seară de la TVR 1...

Eda Marcus

EDA MARCUS

E o prezenţă îndrăgită pe micul ecran, ba mai mult, are numeroşi...

Eugen Rusu

EUGEN RUSU

Ne aduce cele mai importante ştiri la „Telejurnalul” TVR 1 de la...

Eugenia Vodă

EUGENIA VODĂ

Eugenia Vodă realizează din anul 2000, pe TVR1, „Profesioniştii",...

Florina Constantinescu

FLORINA CONSTANTINESCU

„Cred că am cântat de când mă ştiu, în cor, la serbările pe care le...

GABRIEL GIURGIU

GABRIEL GIURGIU

Una dintre cele mai echilibrate și credibile vocile ale...

Ioana Pavel

IOANA PAVEL

E absolventă a Universității de Muzică, Facultatea de Interpretare...

Ionuț Gheorghe

IONUȚ GHEORGHE

Şi-a dorit de mic să le vorbească oamenilor despre ce se întâmplă...

Irina Păcurariu

IRINA PĂCURARIU

Irina Păcurariu este născută la Iaşi, la 23 martie 1969. A absolvit...

Iuliana Marciuc

IULIANA MARCIUC

Iuliana Marciuc a apărut pe micile ecrane imediat după Revoluţia...

Iuliana Tudor

IULIANA TUDOR

Face audienţe-record pentru Televiziunea Română. Este primul om de...

Laura Fronoiu

LAURA FRONOIU

După aproape 11 ani pe micul ecran, sute de reportaje, campanii...

Liana Stanciu

LIANA STANCIU

S-a născut în București pe 24 iulie 1971, iar la 20 de ani, în urma...

Loredana Iordache

LOREDANA IORDACHE

„Pentru mine, din 2016, Televiziunea Română este locul în care,...

Loredana Negrilă

LOREDANA NEGRILĂ

Jurnalist al Televiziunii Române din anul 2013, Loredana Negrilă...

Lucian Pîrvoiu

LUCIAN PÎRVOIU

Lucian Pîrvoiu este jurnalist al Ştirilor TVR de peste 26 de ani....

Mădălina Chiţu

MĂDĂLINA CHIŢU

Deși absolventă de uman, a acceptat provocarea de a modera o...

Maria Chiriță

MARIA CHIRIȚĂ

Maria Chiriţă şi-a făcut debutul în televiziune în 2022, la TVR,...

Maria Smarandache

MARIA SMARANDACHE

Jurnalist la Televiziunea Română, Maria Smarandache are o...

Marian Voicu

MARIAN VOICU

Este jurnalist, realizator de filme documentare și scriitor de...

Marina Almășan

MARINA ALMĂȘAN

Marina Almăşan este absolventă, ca şef de promoţie pe ţară, a...

Marina Constantinescu

MARINA CONSTANTINESCU

Marina Constantinescu s-a născut pe 22 septembrie 1966. A absolvit...

Marius Constantinescu

MARIUS CONSTANTINESCU

O prezenţă constantă în sălile de concerte, în librării, galerii...

Marius Popa

MARIUS POPA

„Pentru mine, televiziunea e un vis pe care îl trăiesc zilnic. Le...

Mihaela Crăciun

MIHAELA CRĂCIUN

Mihaela Crăciun (n. 1970, Reuseni, Suceava) este realizator și...

Mihai Rădulescu

MIHAI RĂDULESCU

Jurnalist senior la Direcţia Ştiri a TVR, Mihai Rădulescu are o...

Mirela Nagâț

MIRELA NAGÂȚ

Mirela Nagâț şi-a început cariera în televiziune ca reporter...

Monica Ghiurco

MONICA GHIURCO

Cu o lungă experienţă în presă, Monica Ghiurco este una dintre...

Narcis Popescu

NARCIS POPESCU

Jurnalist și moderator la Televiziunea Română, Narcis Popescu...

Paul Surugiu - Fuego

PAUL SURUGIU - FUEGO

Artist de succes, cu mare priză la public și o carieră de peste 25...

Rafael Udrişte

RAFAEL UDRIŞTE

S-a născut pe 16 octombrie 1970. Absolvent al Facultăţii de...

Ramona Avramescu

RAMONA AVRAMESCU

O cunoaşte o lume întreagă drept jurnalista care a obţinut un...

Roxana Zamfirescu

ROXANA ZAMFIRESCU

Cu o carieră de peste două decenii în jurnalism, Roxana Zamfirescu...

Ruxandra Gheorghe Negrea

RUXANDRA GHEORGHE NEGREA

Ruxandra Gheorghe Negrea a absolvit Facultatea de Limbi şi...

Sebastian Felix Țopescu

SEBASTIAN FELIX ȚOPESCU

Face parte dintr-o generaţie de comunicatori ṣi creativi care...

Ștefan Stoica

ȘTEFAN STOICA

Ștefan Stoica este pasionat de pescuit, natură şi călătorii încă de...

Stela Popa

STELA POPA

Stela și-a împlinit visul din copilărie: să ajungă la Televiziunea...

Teodora Antonescu

TEODORA ANTONESCU

„TVR este un vis devenit realitate!" Teodora s-a născut în 1989, la...

Tudor Furdui

TUDOR FURDUI

Cu o profesie de economist şi cu visele din copilărie în care spera...

Valentina Băințan

VALENTINA BĂINȚAN

Ca producător tv, este implicată în realizarea și coordonarea unora...

Virgil Ianțu

VIRGIL IANȚU

Este unul dintre cei mai carismatici prezentatori din istoria...

Vlad Ungar

VLAD UNGAR

Este reporter al Știrilor TVR acreditat la Guvern, dar şi...

Logo

 
Destinații ale credinței: pelerinaje europene, într-un nou episod al seriei „Mânăstiri din Europa

Unde se adună pelerinii din întreaga Europă pentru rugăciune aflăm în prima zi de Paști, duminică, 12 aprilie, de la ora 15:00, la TVR INFO. ...

„Îngheţate” în timp sau complet adaptate epocii contemporane – Mânăstirile Europei ni se dezvăluie la TVR INFO

Continuăm să descoperim „Mănăstiri din Europa” la postul de ştiri al Televiziunii Române. În Sâmbăta Mare, pe 11 aprilie, de la ora 15.00, ...

Sărbătoarea Învierii, la TVR: ediții speciale, transmisiuni în direct, concerte și programe de tradiție pe toate posturile

De la reflecție și trăire duhovnicească la folclor, film, documentare și mari concerte - între 9 și 13 aprilie, TVR 1, TVR 2, TVR 3, TVR Info, ...

Paștele ca pe Târnave, cu „Exclusiv în România”

Duminică, de la 18.00, pe TVR 1, echipa „Exclusiv în România” ne invită să petrecem „Paştele ca pe Târnave”, într-un loc special: la Castelul ...

„«Hristos a Înviat!» este cea mai de folos călăuză a sufletului meu!” Maria Dragomiroiu, de Paşti, la „Brilliant”

Despre copilărie şi locurile natale, despre speranţa ce i-o aduce Învierea Domnului în fiecare an şi despre influenţa Mariei Tănase sa asupra ...

Viaţa în mânăstirile ortodoxe şi catolice ale Europei, într-o serie documentară la TVR INFO

O aventură cinematografică ce ne va face să descoperim un trecut uneori uitat şi un prezent neașteptat. Documentarul în 5 episoade „ Mânăstiri ...

Joia Mare, zi a smereniei, iubirii și jertfei lui Hristos

Sfânta și Marea Joi este o zi plină de profunzime, în care se împlinesc evenimente fundamentale pentru mântuirea lumii. Aceasta este ziua ...

„Tezaur folcloric” – de Paşti, în Bucovina

Cântecul, portul, tradiţiile bucovinene şi, mai cu seamă, oameni plini de bucurie şi ospitalitate ne aşteaptă duminică, pe 12 aprilie, de la ora ...

Alexandra Căpitănescu, înainte de Eurovision 2026, la „Rețeaua de Idoli”

Irina Păcurariu aduce în prim-plan parcursul unei artiste care va reprezenta România pe scena celei mai longevive competiţii muzicale anuale de ...

„Bucurie în dar de la Sfântul Munte” – o întâlnire cu liniștea Athosului, la TVR Cultural

Chipul viu al ortodoxiei, așa cum este el trăit de monahii athoniți, într-un documentar profund și emoționant care ne poartă în lumea tainică a ...

Mircea Lucescu: „Bucuria aceasta de a trăi a reușit să mă țină la acest nivel de tinerețe și optimism”

Televiziunea Română deplânge plecarea dintre noi a celui mai de succes antrenor român, Mircea Lucescu. Urmărim la TVR programe „in memoriam” ce ...

Petrecere de Paște la TVR 2, cu Fuego și prietenii săi

Sărbătorile Pascale vin cu programe speciale la TVR 2.

Va veni Lumina Sfântă de la Ierusalim? Ne întrebăm sâmbătă, la „Breaking Fake News”

În aceeaşi ediţie, despre „divorţul” Stetelor Unite de NATO şi alegerile parlamentare din Ungaria. Pe 11 aprilie, de la ora 17.00, Marian Voicu ...

România rămâne mult sub alte economii din regiune

Poziția României în cadrul Uniunii Europene în ceea ce privește costul mediu brut al forței de muncă rămâne una periferică, țara ocupând ...

Mircea Lucescu va fi înmormântat cu onoruri militare, vineri

Decesul reputatului tehnician Mircea Lucescu a generat un val de solidaritate la nivel internațional, marile cluburi europene pe care acesta le-a ...