loader
Foto

Galerie foto

Campania „1400 KM PENTRU VIAŢĂ”, în plină desfăşurare la Televiziunea Română

PROMO

Alexandru Ungureanu, colegul nostru cameraman în Televiziunea Română, a pornit la 1 august într-o călătorie de 1400 kilometri pe Via Transilvanica - un drum făcut la pas pentru speranță și solidaritate, dar mai ales unul umanitar, menit să aducă mai multe şanse copiilor aflaţi în suferinţă.

 

Pasionat de mișcare și de natură, Alex Ungureanu a ales o drumeţie de 60 de zile cu un scop nobil: acela de a strânge fonduri alături de Asociaţia Dăruieşte Viaţă pentru construcţia Campusului Medical Pediatric de la Spitalul Clinic de Urgență pentru Copii „Maria Skłodowska Curie” din București.

Televiziunea Română îl va urma în aventura sa temerară şi îi va ţine la curent pe telespectatori cu un jurnal de călătorie în Telejurnal Matinal pe TVR 1 şi TVR INFO, dar şi în alte emisiuni informative.

(w882)

Evoluţia campaniei „1400 km pentru viaţă”, povestea călătoriei, dar şi efortul şi provocările pe care Alex le depăşeşte în drumul său le urmăriţi deja în ample reportaje realizate de Ştirile TVR, dar şi online#mce_temp_url#.

„Pierderea fetiţei noastre, Bubu, în 2017, a fost o durere de nedescris. Ne-a marcat profund. Vrem ca această durere să aibă un sens, să ajutăm copiii și părinții care au nevoie de sprijin. Astfel s-a născut în sufletul meu proiectul de anul acesta. Mă alătur Dăruieşte Viaţă pentru construcţia Campusului Medical Pediatric. Nu este primul proiect de acest gen; în 2021 am pedalat 3.000 kilometri în jurul graniței țării noastre și am strâns bani pentru Salvați Copiii. Prin acțiunea noastră vrem să-i ajutăm pe cei care au nevoie, să îi sprijinim pe cei care trec prin momente grele”, spune Alex Ungureanu.

În octombrie 2017, familia lui Alex trecea printr-o tragedie atunci când fiica sa, în vârstă de numai cinci luni, se stingea din viaţă din cauza unei boli ce nu a fost descoperită la timp. Viața i-a oferit însă o nouă speranţă, iar astăzi, câţiva ani mai târziu, familia unită se bucură alături de o fetiță sănătoasă, în vârstă de doi ani şi jumătate.

(w882) TVR

“Îmi este dificil şi în fiecare zi mă gândesc la soţia mea şi la cea mică. Atât pentru mine, cât şi pentru soţia mea, proiectul este o provocare. Încă nu sunt conştient, dar, încet, încet apare dorul de casă. Avem însă noroc cu tehnologia care ne permite să ne auzim şi să ne şi vedem. Am cerut şi sprijinul bunicilor, atât al părinţilor mei, cât şi al celor materni, ca să compenseze într-o oarecare măsură lipsa mea. Traseul l-am demarat, aşa cum am mai spus, odată cu pierderea fetiţei noastre.

Din păcate, viaţa îţi oferă de toate şi tocmai din acest motiv vreau să arăt că suntem bine şi mergem mai departe. Bubu va rămâne în sufletele noastre, ea este cea care mi-a dat motivaţia pentru proiectul din 2021, dar şi pentru cel din momentul de faţă. O motivaţie şi mai mare, atât pentru tragedia din 2017, cât şi pentru familia mea frumoasă de acasă”, spune Alex Ungureanu.

(w882)

Călătoria pe traseul Via Transilvanica a luat startul pe 1 august, iar Alex şi-a propus să parcurgă, în medie, 20 km în fiecare zi. Cu un rucsac de 11 kg în spate, bărbatul va traversa țara de la nord la sud, din Bucovina - Putna (județul Suceava) - până în zonele de deal și pădure din Mehedinți, la Drobeta-Turnu Severin.

60 de zile, 1.400 kilometri şi 10 județe cu regiuni etnografice și geografice distincte, peisaje spectaculoase şi cu o mare încărcătură culturală şi istorică.

„Prin această călătorie vreau să transmit un m​esaj de curaj: Luptați pentru tot ceea ce iubiți, mergeți mai departe și nu renunțați la visurile voastre! Împreună putem face o diferență. Împreună putem da o șansă în plus copiilor bolnavi”, a concluzionat Alex.

 
Încrederea care schimbă jocul

Încrederea care schimbă jocul

publicat: Miercuri, 06 August 2025

În trecut, pregătirea fizică și tactică puteau fi suficiente pentru a asigura succesul, dar în sportul modern nu mai este valabil.

EXCELENȚĂ, AMINTIRI ŞI FAMILII MUZICALE DE COLECȚIE LA ”DRAG DE ROMÂNIA MEA!”

Sâmbătă, 9 august, ora 20.00 și duminică, 10 august, ora 15.00, vă invităm să revedeţi o gală de excepţie în care vom trece prin mai multe ...

„O poveste tulburătoare de redescoperire a trecutului, o recompunere a dialogului prezent în Europa este povestea festivalului Săptămâna ...