loader
Foto

Spania – Costa Rica 7-0 (3-0), în grupa E de la Cupa Mondială Qatar 2022

Spania a reușit scorul de până acum al Cupei Mondiale, înscriind de șapte ori în poarta nefericitului Keylor Navas.

La Doha, sub privirile regelui Felipe al IV-lea, Spania a deschis scorul prin Dani Olmo, în minutul 11, și l-a majorat în minutul 21, când Marco Asensio a reluat în plasă centrarea lui Jordi Alba. Scorul pauzei a fost stabilit de Ferran Torres, în minutul 31, dintr-un penalti dat pentru faultul lui Oscar Duarte la Jordi Alba. Același Ferran Torres a reușit dubla cu un gol înscris în minutul 54. Gavi a înscris spectaculos, cu un drop, în minutul 74, pentru 5-0, urmat de Soler, în minutul 90, pentru ca ultimul gol al meciului să fie opera lui Alvaro Morata, în minutul 90+2.

Spania – Costa Rica 7-0 (Dani Olmo 11, Marco Asensio 21, Ferran Torres 31 penalti, 54, Gavi 74, Carlos Soler 90, Alvaro Morata 90+2)

Doha, Al Thumama Stadium, Grupa E, 40.013 spectatori

SPANIA: Unai Simon - Azpilicueta, Rodri, Laporte, Jordi Alba (Balde 64) - Gavi, Busquets (Koke 64), Pedri (Soler 57) - Ferran Torres (Alvaro Morata 57), Marco Asensio (Nico Williams 69), Dani Olomo. ANTRENOR: Luis Enrique

COSTA RICA: Keylor Navas – C. Martinez (Waston 46), Fuller Spence, Oscar Duarte, Calvo, Oviedo (Matarrita 82) - Campbell, Borges (Aguilera 72), Tejeda, Bennette (Bryan Ruiz 61) – Contreras (Zamora 61). ANTRENOR: Luis Suarez

Cartonașe galbene: Calvo 68, Campbell 90+7

Arbitri: Mohammed Abdulla – Mohamed Al-Hammadi, Hasan Al Mahri (toți din Emiratele Arabe Unite) – Ning Ma (China)

Sursă foto: Getty Images

FILM.TVR.RO

Logo

De Florii, spectacol folcloric de excepţie, la TVR 1 şi TVR Folclor

Ediţiile speciale pot fi urmărite la TVR 1 și TVRi,  sâmbătă, 27 aprilie și duminică 28 aprilie, de la ora 13.00, în emisiunea „Tezaur folcloric” ...

Eurovision 2024: Construcția scenei este completă

Scena este pregătită pentru începerea primelor repetiții pentru Concursul Muzical Eurovision 2024.

”A doua Românie”: Despre echilibrul între știință, spiritualitate și identitate culturală

Joi, 25 aprilie, de la ora 21:00, la TVR Internațional, Corina Dobre vă dă întâlnire la o nouă ediție a emisiunii ”A doua Românie”.