Meciul de volei România – Franța, în exclusivitate la TVR | VIDEO

TVR.RO | actualizat: Marţi, 12 Septembrie 2023
Luni, 11 septembrie, de la ora 20:50, tricolorii au luptat pentru un loc în semifinalele EuroVolley 2023, în direct la TVR1. Rezultat final: România - Franța 0-3.

TVR 1 a transmis în direct luni, 11 septembrie, de la ora 20:50, partida de volei România – Franţa, meci din sferturile de finală ale Campionatului European de Volei Masculin 2023, care se desfășoară la Varna.

Tricolorii nu s-au calificat în semifinale, cedând victoria echipei Franței. Rezultatul final: România - Franța 0-3 (22-25, 14-25, 25-27).

Pentru România, meciul a fost unul istoric. Naționala României nu s-a mai calificat în penultimul act la EuroVolley de 46 de ani, din 1977, când a obținut ultima medalie, pe cea de bronz.

Echipa pregătită de Sergiu Stancu a jucat în sferturile de finală de volei masculin împotriva Franţei, după un parcurs extraordinar la Campionatele Europene.

În grupă, România a învins Franța cu 3-1 (25-23, 16-25, 25-18, 25-21), administrându-i singura înfrângere de până acum la această ediție a Europenelor.

Cu această victorie, România s-a calificat în optimile de finală, unde a întrecut Croația, cu 3-2 (25-17, 25-20, 17-25, 26-28, 15-12).

Evoluţia tricolorilor, calificaţi în această fază a turneului final pentru prima oară din anul 1983, a fost comentată de Mihaela Şelaru.

Drepturile de difuzare au fost acordate TVR de Federația Română de Volei în baza parteneriatului de lungă durată dintre cele două instituții.

România a fost campioană europeană la volei masculin, în 1963, la edițiile 1955 și 1958 a cucerit medaliile de argint ale competiției, iar în 1971 și 1978 a ocupat locul al treilea.