loader
Foto

Galerie foto

Povestea arhitectului care a readus „Casa cu Sfinx” între bijuteriile urbanistice ale Bucureștiului

RECOMANDARI

Invitatul Danielei Zeca Buzura la „Mic dejun cu un campion”, în ediția de sâmbătă, 17 mai, ora 9:00, s-a născut la Florența, unde a și absolvit arhitectura. LEONARDO ROSSI a trăit în orașul lui Petrarca, la Arezzo, dar s-a îndrăgostit de România, iar povestea călătoriei lui o puteți afla la TVR 2.

 

La aproape 100 de ani de la nașterea sa, „Casa cu Sfinx”, comstruită lângă Spitalul Colțea, pe strada Slănic, ne uimește încă cu misterul, frumusețea și cupola sa monumentală, încununată de un grup statuar extrem de valoros, operă a unui mare sculptor: Dimitrie Paciurea (1873-1932).

(w882) Arh Leonar

Din consemnările lui Petre Oprea, autorul volumului “Sculpturi decorative pe clădiri bucureștene”, imobilul actual a fost ridicat între 1927-1928 și a avut ca proprietar pe un „cizmar cu atelier și magazin de cizmărie de lux”. (Sursa: Studiu Istoric pentru imobilul din str. Slănic, 2, elaborat de lect. dr. arh.Valeriu Eugen Drăgan˝).

Imobilul a fost ridicat la începutul secolui XX, creație a unui arhitect francez și a fost salvat din ruină de arhitectul italian Leonardo Rossi (53 de ani), care l-a transformat, din 2017, în reședința familiei sale.

(w882) Arh Leonar

Leonardo Rossi s-a născut la Florența, unde a și absolvit arhitectura. În urma concursului desfășurat în Anuala de Arhitectură din 2017, unde arhitectul toscan a fost nominalizat cu proiectul "Casa Rotundă "- avem astăzi complet restaurat edificiul Casa cu Sfinx, monument istoric de grupa B, care ar fi rămas o ruină, fără intervenția și pasiunea celui care a cercetat documente, a cerut un studiu istoric al clădirii, a căutat în biblioteci europene.

(w882) Arh Leonar

Grație lui Leonardo Rossi și echipei sale formate din arhitecți, restauratori și structuriști români, monumentul și-a recăpătat cupola inițială, iar grupul statuar care îi dădea marca și unicitatea arată din nou ca la începutul secolului XX , când îl realiza cunoscutul sculptor Dimitrie Paciurea.

(w882) Arh Leonar

Sâmbătă, 17 mai, de la ora 9:00, „Mic Dejun cu un campion” vă invită să călătoriți în timp și să aflați o poveste adevărată și fascinantă, care ne-a restituit una dintre bijuteriile urbanistice ale Bucureștiului interbelic.

 

Foto credit: Arh. Leonardo Rossi

 
Nicușor Dan câștigă alegerile prezidențiale cu 53,60% din voturi

Nicușor Dan este câștigătorul alegerilor prezidențiale din România.

O luptă pentru democrație. Nicușor Dan este noul președinte al României, cu peste 6,1 milioane de voturi

Nicușor Dan (independent) este noul președinte al României, reușind să obțină, în 18 mai, 53,6 la sută din voturi, adică peste 6,1 milioane de ...

Remix 488:  Trooper – 30 de ani

Remix 488: Trooper – 30 de ani

publicat: Sâmbătă, 17 Mai 2025

Doru Ionescu vă invită să urmăriți  ediția Remix 488. Duminică, 18 mai, de la ora 23:00,  la TVR Cultural