Siteul tvr.ro foloseste cookies. Continuarea navigarii pe acest site se considera acceptarea politicii de utilizare a cookies. Afla mai multe accesand POLITICA COOKIES

Artişti de mare valoare de la Festivalul Enescu - evoluează în direct la TVR 3

TVR.RO | Marţi, 12 Septembrie 2017
Iată ce puteţi urmări în transmisiune directă, în această săptămână:

Marţi, la TVR 3 vă delectaţi cu una dintre cele mai apreciate orchestre din lume (Royal Philharmonic Orchestra), joi, cu virtuozitatea unui violonist (Remus Azoiţei) şi a unei pianiste (Alexandra Dariescu) de excepţie, sâmbătă urmăriţi trei grupuri muzicale (din Grecia, Canada şi România), unite de dragostea lor pentru muzica veche iar duminică, încheiaţi săptămâna Enescu urmărind Ensemble Instrumental de Paris şi Corul Naţional de Cameră Madrigal - Marin Constantin.

Aşa cum v-aţi obişnuit, TVR 3 aduce zilnic o agendă a Festivalului – pentru a vă ţine conectaţi şi informaţi cu cele mai importante momente, evenimente, personalităţi ale ediţiei din acest an.

Iată programul acestei săptămâni la TVR 3:

Marţi, 12 septembrie, ora 20.00 Festivalul George Enescu 2017
* ROYAL PHILHARMONIC ORCHESTRA -Transmisiune directa Sala Palatului
Dirijor: CHARLES DUTOIT
Solistă: MARTHA ARGERICH – pian
Program:
Enescu – Rapsodia Română nr. 1 în La major op. 11 nr. 1
Ravel – Concertul pentru pian și orchestră în Sol major
Debussy – „Marea" (Trei schițe simfonice: Din zori până la amiază pe mare, Jocul valurilor, Dialogul vântului cu marea)
Ravel – Bolero
Prezentator Marius Constantinescu, Realizatori Valentina Baintan, Claudia Robu,Producator Diana Pascal
Pe durata pauzei se vor difuza Agenda Festivalului George Enescu 2017

Miercuri, 13 septembrie, ora 21.50 Agenda Festivalului George Enescu 2017
Realizatori Miruna Moraru, Virgil Diaconescu

Joi, 14 septembrie, ora 21.50 Agenda Festivalului George Enescu 2017
(realizată de Miruna Moraru şi Virgil Diaconescu), urmată de la ora 22.30 de transmisiunea directă de la Ateneul Român a recitalului susţinut de violonistul Remus Azoiţei şi a pianistei Alexandra Dariescu.Din program:
Bach – „Ciaccona” din Partita nr. 2 pentru vioară solo în re minor BWV 1004
Beethoven – Sonata a V-a pentru vioară şi pian în Fa major op. 24 „Primăvara”
Lipatti – Sonatina pentru mâna stângă (pian solo)
Enescu – Sonata a II-a pentru vioară şi pian în fa minor op. 6
Bartók – Jocuri populare româneşti pentru vioară şi pian Sz. 56/BB 68

Prezentator Camelia Văcaru, realizator Cristina Rădulescu, producator Diana Pascal

Vineri, 15 septembrie, ora 21.50 Agenda Festivalului George Enescu 2017

Sâmbătă, 16 septembrie, de la ora 19.20 Agenda Festivalului George Enescu 2017*Best of Realizatori Miruna Moraru, Virgil Diaconescu

Sâmbătă, de la ora 22.30 Festivalul George Enescu 2017 * THE MUSICAL VOYAGES OF MARCO POLO - Transmisiune directă Ateneul Român ENSEMBLE EN CHORDAIS, ENSEMBLE CONSTANTINOPLE, CORUL „ANTON PANN”
Program:
Marco’s dream / Gallop / Lamento di Tristano / Holy Oil / The golden sheaf of time / Jeopardy / Selection from Saint John of Damascus’ Idiomelon / Five steps / Chandmaninutag / Yi Zu Wu Qu / Engareh / Akritas / The Stranger
Prezentator Mihai Constantin, Realizator Cristina Rădulescu, Producător Diana Pascal
Duminică, 17 septembrie, de la ora 21.50 Agenda Festivalului George Enescu 2017*Best of (premiera) iar de la ora 22.30 ENSEMBLE INSTRUMENTAL DE PARIS
CORUL NAŢIONAL DE CAMERĂ „MADRIGAL – MARIN CONSTANTIN” - Transmisiune directa Ateneul Roman
Dirijor: CHRISTIAN CIUCĂ, Dirijorul Corului: ANNA UNGUREANU
Solişti:
OLGA PERETYATKO (soprană)
KHATOUNA GADELIA (soprană)
MARIUS VLAD BUDOIU (tenor)
ADRIAN SÂMPETREAN (bas)
SIMONA SĂNDULESCU (organistă)
Program:
Mozart – „Exultate Jubilate” KV 165
Mozart – Marea Misă în do minor K 427 (417a)
Prezentator Mihai  Constantin, Realizator Cristina Rădulescu, Producator Diana Pascal