loader
Foto

Superliga: Sepsi a învins pe Universitatea Craiova, scor 1-0, în ultima etapă a play-off-ului

Echipa Universitatea Craiova a pierdut duminică, pe teren propriu, scor 0-1, cu formația Sepsi Sf Gheorghe, în ultima etapă a play-off-ului din Superligă.

Echipa lui Eugen Neagoe avea nevoie de victorie, dar a părut că nu o poate obține, ba mai mult, oaspeții au avut o bară, prin Ion Gheorghe, la cea mai mare ocazie a meciului, în minutul 65. Atunci portarul Laurențiu Popescu a respins în transversală șutul jucătorului de la Sepsi, salvându-le pe gazde de la un gol.

Tot Popescu a intervenit incredibil la șutul din careu al lui Marius Ștefănescu, din minutul 82. Craiovenii s-au chinuit până la final, dar nu au întrecut reduta covăsneană. În minutul 90+4 Marius Ștefănescu a reușit să încrie și meciul s-a  încheiat cu victoria oaspeților, 1-0, Universitatea Craiova a terminat sezonul pe locul al patrulea, cu 40 de puncte. Sepsi a încheiat pe locul 6, cu 29 de puncte.

UNIVERSITATEA CRAIOVA: L. Popescu – Vlădoiu (Raul Silva 75), Zajkov, Badelj (Găman 83), Ndong - Al. Crețu (Mateiu 46), Screciu - Cîmpanu, Ișfan (Roguljic 46), A. Ivan – Markovic (Koljic 58). ANTRENOR: Eugen Neagoe

SEPSI: Niczuly – R. Dimitrov, D. Ciobotariu, M. Tamas, R. Ispas - I. Gheorghe, Papa (N. Păun 46), Francisco Junior (Jonathan Rodriguez 31), Aganovic (M. Ștefănescu 67) – Safranko (Rondon 90), R. Varga (C. Matei 67). ANTRENOR: Cristiano Bergodi

Cartonașe galbene: Papa 35, Ispas 38, R. Dimitrov 52, M. Tamas 73, C. Matei 74, D. Ciobotariu 90+2, M. Ștefănescu 90+5

Arbitri: Marian Barbu - Mircea Orbuleț, Alexandru Vodă - Ionuț Coza

Arbitri VAR: Radu Petrescu - Stelian Slabu

Observator: Teodora Albon

Sursă foto: IMAGO / sport pictures-Razvan Pasarica