loader
Foto

Superliga: Petrolul Ploiești – FC Botoșani 1-2. Gazdele au ratat un penalti

Echipa FC Botoșani a obținut luni o victorie importantă, în deplasare, scor 2-1, în fața formației Petrolul Ploiești, în ultimul meci al etapei a șaptea din play-out-ul Superligii. Ploieștenii au ratat un penalti.

Oaspeții au deschis scorul la Ploiești, Miron marcând în minutul 5, după o greșeală a lui Țicu. Ploieștenii au restabilit egalitatea după numai șapte minute, prin Irobiso, după o serie de greșeli ale apărării botoșănene. În minutul 66 gazdele au cerut o lovitură de la 11 metri pentru un fault asupra lui Musi. Arbitrul Florin Andrei nu a acordat inițial nimic, dar după o analiză VAR care a durat patru minute a revenit și a dictat penalti pentru Petrolul. A executat Sergiu Hanca, dar portarul Kukic a apărat șutul mijlocașului petrolist, iar Sadiku a marcat golul victoriei oaspeților în minutul 87. FC Botoșani s-a impus cu 2-1 și este pe locul 6, cu 24 de puncte, în timp ce Petrolul e pe locul 5, cu 26 de puncte. Până la finalul play-out-ului mai sunt doar două etape.

PETROLUL: Zima - Hanca, P. Papp, Meijers, Țicu (Huja 80) - Seto, Jyry (L. Dumitriu 65) – Al. Musi, Jair (Ișfan 80), Grozav (Garutti 90) – Irobiso (Berisha 80). ANTRENOR: Laszlo Balint

FC BOTOȘANI: Kukic – Charles Petro, Sadiku, G. Miron, Țigănașu – Mitrov (Gligor 85), Dican (I. Filip 74), A. Ferreira – Ed. Florescu (Mouaddib 85), Kaprof (E. Lopez 56), Ofosu (Mailat 56). ANTRENOR: Bogdan Andone

Logo

Rodica Mandache, în rolul Pălărierului... cel bun, la „Vis sau realitate”

Pe 17 mai, mult admirata actriţă îşi încearcă noi talente. Basti Ţopescu îi este alături, ajutând-o să-şi îndeplinească visul. Un nou episod „Vis ...

Veta Biriş, triplu aniversată la „Petrecere... cu cântec!”, pe TVR 1

Iuliana Tudor ne invită să omagiem viaţa şi cariera artistei împreună cu Mariana Anghel, Niculina Stoican, Ilie Medrea, precum şi cu ...

Carmen Târnoveanu, gazda emisiunii "Dăruiește Românie!" vă așteaptă  sâmbătă, 18 mai, de la ora 13:30, la TVR 3.