loader
Foto

Superliga: FC Botoșani a surclasat Petrolul Ploiești, scor 5-0, în etapa 24

Echipa FC Botoșani a învins luni, pe teren propriu, formația Petrolul Ploiești, scor 5-0, într-un meci contând pentru etapa a 24-a din Superligă.

Meciul de la Botoșani a început practic de la 2-0 în favoarea gazdelor. Mailat a deschis scorul încă din primul minut, marcând cel mai rapid gol al acestei ediții de campionat, iar în minutul 4 același Mailat a pătruns în careul oaspeților și l-a servit pe Mihai Roman II, care a dus scorul la 2-0. În minutul 25 gazdele au înscris pentru a treia oară, prin Andrei Dragu. Pe final de repriză Irobiso a reușit să trimită mingea în poarta moldovenilor, dar golul a fost anulat din cauza unei poziții de ofsaid. Mailat a reușit dubla în minutul 69, iar scorul final a fost stabilit de Șeroni, din penalti. 5-0 pentru Botoșani care este neînvinsă în acest an, adunând trei victorii consecutive.

FC BOTOȘANI: Pap - Patache, Mutomboo, Șeroni, Mboko – Florescu (Sadiku 8), Dican, Zabou (Cioiu 85) – Dragu (G. Dragomir 85), M. Roman II (M. Roman I 85), Mailat (Pinson 81). ANTRENOR: Flavius Stoican

PETROLUL: Leitner - Borța (Doua 46), Meijers, Mathaus, Țicu – Dumitriu (Seto 81), Purtic - R. Moldoveanu, Budescu (Tucaliuc 81), Grozav (M. Bratu 81) – Irobiso. ANTRENOR: Nicolae Constantin

Cartonașe galbene: M. Roman 60 / Purtic 53

Arbitri: Horațiu Feșnic - Alexandru Cerei, Imre-Laszlo Bucsi – Lucian Rusandu

Arbitri VAR: Rareș George Vidican - Vladimir Urzică

Observator: Marian Dorobanțu