Programul evenimentelor transmise de TVR de la Festivalul Enescu

TVR.RO | Luni, 20 Septembrie 2021
Pe durata Festivalului Enescu, TVR a asigurat o serie de transmisiuni în direct de la Sala Palatului și Ateneul Român. Până în luna decembrie 2021, va programa pe TVR 3 concertele și interviurile în exclusivitate înregistrate în „luna Enescu”.

Iată programul evenimentelor transmise live de TVR de la Ateneul Român și Sala Palatului:

Sâmbătă, 28.08 -  LIVE TVR 1, TVR 3, TVR Internaţional, TVR MOLDOVA

Ora 19.30, de la Sala Palatului

(w640)

ORCHESTRA FILARMONICII GEORGE ENESCU

PAAVO JÄRVI, dirijor

HILARY HAHN, vioară

SARAH NEMȚANU, concertmaistru

În program: George Enescu - Rapsodia română în re major op. 11 nr. 2

Jean Sibelius - Concertul în re minor pentru vioară și orchestră op. 47

Serghei Rahmaninov - Simfonia nr. 2 în mi minor op. 27

Duminică, 29.08  –  LIVE TVR 3

Ora 19.30, de la Sala Palatului

ORCHESTRA SIMFONICĂ DIN LONDRA

(w500)

CORUL ACADEMIC RADIO

Sir SIMON RATTLE - dirijor

CIPRIAN ȚUȚU - dirijorul corului

În program: George Enescu - Isis

Igor Stravinski - Simfonia în 3 mișcări

Igor Stravinski - Simfonia în do major

George Enescu - Rapsodia română în la major op. 11 nr. 1

Duminică, 5.09 – LIVE TVR 3

19.30, de la Sala Palatului

PHILHARMONIA LONDON

CORUL ACADEMIC RADIO

CIPRIAN ŢUŢU - dirijorul corului

CORUL DE COPII AL RADIODIFUZIUNII ROMÂNE - dirijor cor: RĂZVAN RĂDOS

JOSÉ CURA - compozitor și dirijor

În program: José Cura - Modus (Kyrie din Recviemul argentinian)

José Cura - Te Deum dedicat aniversării celei de-a 25-a ediții a Festivalului (primă audiție) pentru solistă, cor și cor de copii

POLINA PASZTIRCSÁK, soprană

José Cura - Ecce Homo (Triptychum: Magnificat; Calvarium; Stabat Mater)

ELISA BALBO Maria (soprană)

RAMÓN VARGAS Cristo (tenor)

ROXANA CONSTANTINESCU - Magdalena (alto)

MARIUS VLAD BUDOIU - Iuda, Tribunos, Ioannes (tenor)

NICOLAS TESTÉ - Vox Creaturæ, Caiphas, Pilatus (bas)

Luni, 06.09 - LIVE TVR 3

Ora 16.30, de la Ateneul Român

ORCHESTRA DE CAMERĂ DIN BASEL

ÁDÁM FISCHER - dirijor

ALEXANDRA DARIESCU - pian

În program: Clara Schumann - Concertul în la minor pentru pian și orchestră op. 7

Felix Mendelssohn - Simfonia nr. 3 în la minor op. 56, Scoțiana

Joi,  09.09  - LIVE TVR 3

Ora 16.30, de la Ateneul Român

ORCHESTRA FILARMONICĂ REGALĂ DIN LONDRA

VASILY PETRENKO, dirijor

DMITRY SITKOVETSKY, vioară

În program: Maurice Ravel - Suita Mama mea, gâsca

George Enescu - Capriciul român pentru vioară și orchestră

Ludwig van Beethoven - Simfonia nr. 5 în do minor op. 67

Sâmbătă, 11.09  - LIVE TVR 3

Ora 16.30, de la Ateneul Român

MÜNCHENER BACH-CHOR și MÜNCHENER BACH-ORCHESTER

HANSJÖRG ALBRECHT, conducere muzicală și clavecin

În program: Johann Sebastian Bach - Johannes-Passion

REGULA MÜHLEMANN soprană

WIEBKE LEHMKUHL alto

PATRICK GRAHL tenor (arii)

DANIEL JOHANNSEN tenor (evanghelist)
MICHAEL VOLLE bas (arii)

CHRISTIAN IMMLER bas (Isus)

Miercuri, 15.09 - LIVE TVR 3

Ora 16.30, de la Ateneul Român

ORCHESTRA DE CAMERĂ MAHLER

YUJA WANG - pian

În program: Joseph Haydn - Simfonia nr. 31 în re major

Leos Janáček - Capriccio pentru mâna stângă și ansamblu de suflători

Igor Stravinski - Octet pentru suflători

Dmitri Șostakovici - Concertul nr. 2 în fa major pentru pian și orchestră op. 102

Duminică, 19.09  – LIVE TVR 3

Ora 19.30, de la Sala Palatului

ORCHESTRA TONHALLE DIN ZÜRICH

(w500)

PAAVO JÄRVI - dirijor

KHATIA BUNIATISHVILI - pian

În program: George Enescu - Simfonia nr. 1 în Mi Bemol Major op. 13

Ludwing van Beethoven - Concertul nr. 1 în Do Major pentru pian și orchestră op. 15

Robert Schumann - Simfonia nr. 3 în mi bemol major op. 97, Renana

Marţi, 21.09  - LIVE TVR 3

Ora 16.30, de la Ateneul Român

EAST-WEST CHAMBER ORCHESTRA

ROSTISLAV KRIMER - dirijor

NICOLAS DAUTRICOURT - vioară

În program: Wolfgang Amadeus Mozart - Simfonia nr. 29 în la major K. 201

George Enescu - Sonata nr. 3 în la minor pentru pian și vioară op.25, „în caracter popular românesc” (aranjament pentru orchestră de Frédéric Chaslin)

Mieczyslaw Weinberg - Simfonia de cameră nr. 2 op. 147

Piotr Ilici Ceaikovski - Serenada pentru orchestră de coarde op. 48

Miercuri, 22.09 – LIVE TVR 3

Ora 19.30, de la Sala Palatului

ORCHESTRA ROMÂNĂ DE TINERET

(w640)

CRISTIAN MANDEAL - dirijor

FAZIL SAY - pian

În program: Ludwig van Beethoven - Concertul nr. 3 în do minor pentru pian și orchestră op. 37

Piotr Ilici Ceaikovski - Simfonia nr. 6 în si minor op. 74, Patetica

Joi, 23.09   – LIVE TVR 3

Ora 19.30 – de la Sala Palatului

ORCHESTRA ACADEMIEI NAȚIONALE SANTA CECILIA DIN ROMA

DANIELE GATTI - dirijor

JEAN YVES THIBAUDET - pian

În program: George Enescu - Simfonia nr. 4 în mi minor

Maurice Ravel - Concertul în sol major pentru pian și orchestră

Claude Debussy - La Mer, trois esquisses symphoniques pour orchestre

Duminică, 26.09 – LIVE TVR 1, TVR 3

Ora 19.30, de la Sala Palatului

ORCHESTRA REGALĂ CONCERTGEBOUW DIN AMSTERDAM

DANIEL HARDING - dirijor

În program: George Enescu - Pastorale-Fantaisie

Richard Wagner - Uvertura la opera Tannhäuser

Antonin Dvořák - Uvertura Othello op. 93

Anton Bruckner - Simfonia nr. 7 în mi major WAB 107

Începând cu anul 1958, Televiziunea Română a preluat şi transmis toate evenimentele ce au avut loc pe parcursul desfăşurării Festivalului şi Concursului, ajungând în cel mai scurt timp să fie coproducător şi partener. Mai mult, la ultimele ediţii, TVR a încheiat o serie de parteneriate externe cu televiziuni europene interesate de Festival. Una dintre cele mai de succes colaborări este cea cu prestigiosul canal Mezzo, TVR devenind principalul partener de transmisii live pentru acest post. De asemenea, TVR a colaborat şi cu Arte, Televiziunea Naţională Elveţiană (Television Suisse Romande) sau ZDF.

  • Sponsor al transmisiunilor TVR din Festival - Catena
TVR +
Canalul TVR YouTube