loader
Foto

Braga învinge Udinese şi merge în Grupele UCL

Braga a învins Udinese după loteria penalty-urilor şi merge în Grupele UEFA Champions League, într-un meci transmis de TVR 1, TVR HD şi tvrplus.ro

ACTUALIZARE:

Rúben Micael a fost eroul echipei portugheze în confruntarea dintre Udinese şi Sporting Braga, din play-off-ul UEFA Champions League.

Udinese a deschis scorul prin Armero în minutul 25 al partidei, dar portughezi au revenit prin golul lui Rúben Micael, în minutul 72. După ce în tur scorul a fost tot 1-1, meciul a ajuns în prelungiri, unde niciuna dintre echipe nu a reuşit să închidă meciul. Astfel, s-a ajuns la loteria penalty-urilor, la finalul cărora portughezii au învins cu 5-4, ultimul gol fiind înscris de acelaşi Rúben Micael.

Rezultatele celorlalte meciuri ale serii:

RSC Anderlecht - AEL Limassol FC: 2-0 (în tur, 1-2), belgienii merg mai departe;

NK Maribor - Dinamo Zagreb: 0-1 (în tur,1-2), croaţii merg mai departe;

Hapoel Kiryat Shmona FC - BATE Borisov: 1-1( în tur,0-2), echipa din Belarus merge mai departe;

Panathinaikos FC - Malaga CF: 0-0 (în tur, 0-2), spaniolii merg mai departe.

În această seară aflam care sunt ultimele 5 echipe ce se vor califica în grupele Ligii Campionilor. De la 21:45, se vor desfăşura partidele:

CFR 1907 Cluj (România) - FC Basel (Elveţia) (în tur, 2-1)

Celtic Glasgow (Scoţia) - Helsingborgs IF (Suedia) (în tur, 2-0)

Fenerbahce (Turcia) - Spartak Moscova (Rusia) (în tur, 1-2)

OSC Lille (Franţa) - FC Copenhaga (Danemarca) (în tur, 0-1)

Dinamo Kiev (Ucraina) - Borussia Mönchengladbach (Germania) (în tur, 3-1)

Joi 30 august, începând cu ora 18:45, TVR 2, TVR HD şi www.tvrplus.ro vor transmite tragerea la sorţi a Grupelor UEFA Champions League.

Pe 22 august, în manşa tur a UEFA Champions League, Sporting Braga şi Udinese au terminat la egalitate, scor 1-1. Oaspeţii au deschis scorul prin sârbul Dusan Basta, iar brazilianul Ismaily a egalat pentru portughezi, acesta fiind cel mai frumos gol al serii.

Astfel, echipa lui Guidolin pleacă favorită în manşa retur, întâlnire ce se va desfăşura pe 28 august, în direct la TVR1, TVR HD şi online pe tvrplus.ro, începând cu ora 21.45.

(w882) José Pese

Sursa foto: uefa.com

Udinese s-a mai calificat în grupele UEFA Champions League o singură dată, în sezonul 2005/06, când a învins echipa portugheză Sporting Lisabona, echipă antrenată pe atunci de actualul antrenor al Sporting Braga, José Peseiro. Antonio Di Natale, actualul căpitan al italienilor, a participat la acea dublă câştigată în faţa protughezilor cu scorul general de 4-2.

Programul complet al manşei retur din play-off-ul UEFA Champions League

28 august, ora 21:45

Udinese (Italia) - Sporting Braga (Portugalia) (în tur, 1-1)

RSC Anderlecht (Belgia) - AEL Limassol FC (Cipru) (în tur, 1-2)

NK Maribor (Slovenia) - Dinamo Zagreb (Croaţia) (în tur,1-2)

Hapoel Kiryat Shmona FC (Israel) - BATE Borisov (Belarus)( în tur,0-2)

Panathinaikos FC (Grecia) - Malaga CF (Spania) (în tur, 0-2)

Pe 29 august, ora 21:45

FILM.TVR.RO

Logo

De Florii, spectacol folcloric de excepţie, la TVR 1 şi TVR Folclor

Ediţiile speciale pot fi urmărite la TVR 1 și TVRi,  sâmbătă, 27 aprilie și duminică 28 aprilie, de la ora 13.00, în emisiunea „Tezaur folcloric” ...

Eurovision 2024: Construcția scenei este completă

Scena este pregătită pentru începerea primelor repetiții pentru Concursul Muzical Eurovision 2024.

”A doua Românie”: Despre echilibrul între știință, spiritualitate și identitate culturală

Joi, 25 aprilie, de la ora 21:00, la TVR Internațional, Corina Dobre ne-a dat întâlnire la o nouă ediție a emisiunii ”A doua Românie”.